money.ro
Piețe financiaremoney.ro

CNVM a decis deblocarea acţiunilor gratuite de la SIF Transilvania

Publicat la 02.07.2008, 10:14:58

Urmărește money.ro pe Google News
Distribuie:WhatsAppFacebookX
CNVM a decis deblocarea acţiunilor gratuite de la SIF Transilvania

Potrivit deciziei CNVM, acţionarii SIF 3 care au participat la majorare pot tranzacţiona acţiunile gratuite începând cu data de 4 iulie. Titlurile gratuite de la SIF Transilvania au fost blocate de CNVM, timp de un an, pentru protecţia investitorilor.

Pe 13 iulie 2007, arbitrul pieţei de capital a dat prima ordonanţă de blocare, după ce Cocor a contestat în instanţă majorarea de capital şi a cerut anularea acesteia. A urmat un şir numeros de termene în care de cele mai multe ori s-a ajuns la amânarea luării unei decizii iar dacă instanţa a dat un verdict, acesta a fost contestat cu recurs.

La sfârşitul lunii trecute, Înalta Curte de Casaţie şi Justitie a respins recursul Cocor Bucureşti de anulare a majorării de capital de la SIF Transilvania, motivul fiind acela că recursul Cocor nu a fost timbrat.

SIF Transilvania mai are însă un litigiu pe marginea majorării de capital. Daniel Stoica, unul dintre acţionarii Cocor, a cerut în instanţă constatarea nulităţii absolute a Adunării Generale Extraordinare din aprilie 2007. Iniţial cererea a fost respinsă însă Daniel Stoica făcut apel, următorul termen fiind pe 24 iulie.

Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.

Newsletter zilnic money.ro

BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.

Urmărește money.ro pe Google News

Articole înrudite