money.ro
Piețe financiaremoney.ro

Comenzi record pentru Boeing si Airbus

Publicat la 06.01.2008, 22:00:00

Urmărește money.ro pe Google News
Distribuie:WhatsAppFacebookX
Comenzi record pentru Boeing si Airbus

Numarul de noi comenzi inre- gistrate de Boeing si Airbus a depasit recordul precedent din 2005, iar ambii producatori si-au acoperit calendarul de productie pentru urmatorii cinci-sase ani.

Astfel, Boeing, cel mai mare grup aerospatial si de aparare la nivel mondial, a primit, anul trecut, 1.423 de comenzi, depasind usor recordurile precedente, de 1.050 de comenzi in 2006 si de 1.029 in 2005.

Grupul american a semnalat un nivel ridicat al cererii din toate regiunile lumii, atat pentru aeronavele de mari dimensiuni, cat si pentru avioanele mici. Doar in ultimele doua saptamani ale anului trecut au fost inregistrate 200 de comenzi, cele mai importante venind din partea Dubai Aerospace Enterprise (100), Gol Airlines (40) si British Airways (24).

Producatorul european Airbus va publica, pe 16 ianuarie, datele finale privind contractele incheiate, insa, potrivit specialistilor, numarul de comenzi a atins, pana la finele lunii noiembrie, 1.204 de unitati, peste recordul precedent de 1.111 de unitati, inregistrat in anul 2005. In ultimii trei ani, nivelul ridicat al cererii de avioane comerciale a fost alimentat de vanzarile importante din regiunile Asia-Pacific si Orientul Mijlociu, unde traficul aerian s-a intensificat foarte rapid. Un alt “driver” al productiei sustinute il constituie vanzarile catre operatorii de zbor low-cost din toata lumea. In plus, companiile aeriene trebuie sa isi modernizeze flotele de avioane pentru a se adapta cresterii pretului combustibilului si normelor stricte de poluare. Pe piata avioanelor de mari dimensiuni, categorie care incadreaza aeronavele cu o capacitate de peste 100 de locuri, cele doua companii se confrunta cu provocari la majorarea productiei modelelor actuale, sub presiunea cererii fara precedent.

Pe de alta parte, atat Boeing, cat si Airbus s-au confruntat cu intarzieri in programele de productie ale avioanelor noi, primele livrari fiind amanate.

 

Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.

Newsletter zilnic money.ro

BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.

Urmărește money.ro pe Google News

Articole înrudite