money.ro
Europa2eu.brussels

CE autorizează achiziția terminalului SOCAR de către STEAS și TISS

Publicat la 08.02.2026, 10:44:28

Urmărește money.ro pe Google News
Distribuie:WhatsAppFacebookX
CE autorizează achiziția terminalului SOCAR de către STEAS și TISS
Comisia Europeană a aprobat, în temeiul Regulamentului UE privind concentrările economice, achiziționarea controlului în comun asupra SOCAR Aliağa Liman İşletmeciliği A.Ş. (SOCAR Terminal). Tranzacția implică SOCAR Turkey Enerji A.Ş. (STEAS) și Terminal Investment Switzerland Sàrl (TISS), cea din urmă fiind controlată de MSC Mediterranean Shipping Company și BlackRock.
Pe scurt
  1. Comisia Europeană a aprobat achiziția comună a SOCAR Terminal de către STEAS din Turcia și TISS din Elveția.
  2. Tranzacția vizează în principal serviciile de terminal de containere în regiunea Aliağa din Izmir, Turcia.
  3. Reglementatorii au concluzionat că operațiunea nu ridică probleme de concurență, având un impact limitat asupra Spațiului Economic European.
Investigația s-a concentrat pe furnizarea de infrastructură portuară și servicii logistice. Deoarece operațiunile sunt concentrate în Turcia, Comisia a stabilit că fuziunea nu va afecta negativ echilibrul pieței în cadrul Spațiului Economic European (SEE). Cazul a fost examinat în cadrul procedurii simplificate de revizuire a concentrărilor economice, rezervată tranzacțiilor care nu modifică semnificativ peisajul competitiv. Prin această autorizare, parteneriatul dintre gigantul energetic turc și liderii elvețieni din transport maritim și investiții poate continua, consolidând importanța strategică a hub-ului maritim din Izmir.
Citeste mai mult.

Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.

Newsletter zilnic money.ro

BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.

Urmărește money.ro pe Google News

Articole înrudite