Programul Operaţional pentru Pescuit a fost aprobat de către Comisia Europeană, iar miercuri România va primi avansul de 7 % din 230 de milioane de euro, fonduri alocate până în 2013, a declarat preşedintele Agenţiei Naţionale pentru Pescuit şi Acvacultură, Gheorghe Ştefan.
"Programul Operaţional pentru Pescuit a fost aprobat luni, iar miercuri vom primi prefinanţarea de 7 %, circa 16 milioane de euro", a declarat preşedintele ANPA. ANPA a trimis Programul Operaţional pentru Pescuit spre avizarea Comisiei Europene la sfârşitul lunii iulie. În Program sunt stabilite cinci axe prioritare în funcţie de care se vor aloca fondurile europene, respectiv adaptarea flotei de pescuit, acvacultură, măsuri de interes comun, dezvoltarea durabilă a zonelor pescăreşti şi asistenţă tehnică.
Sursa: NewsIn
Comisia Europeană a aprobat Programul pentru Pescuit, România primeşte prefinanţare 7 %
Publicat la 18.12.2007, 11:13:31
Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.
Newsletter zilnic money.ro
BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.
Articole înrudite

Actualitate
Proiectul RAPID – investiție în oameni și comunități. Cum poate transferul de cunoștințe să transforme agricultura rurală din România
Actualitate
Astăzi în istorie, 24 august: Krugerrand-ul aur intră pe piață
Actualitate
Citatul zilei, 24 august 2026: Investitorul individual are un avantaj constant

Actualitate
Ce verifici înainte să cumperi un apartament

Actualitate
