money.ro
Piețe financiaremoney.ro

Comisia Europeană , acuzată de inetervenţionism economic

Publicat la 25.03.2008, 13:55:05

Urmărește money.ro pe Google News
Distribuie:WhatsAppFacebookX
Comisia Europeană , acuzată de inetervenţionism economic

O explicaţie pare să fie intenţia Comisiei de a lua măsuri populare, care să înlesnească adoptarea noului Tratat constituţional de la Lisabona. Unele dintre măsurile luate de Comisie s-au îndreptat împotriva formării de monopoluri, altele au forţat companiile de telefonie mobilă să reducă costurile apelurilor efectuate în spaţiul UE. Toate au fost adoptate cu scopul de a scădea preţurile şi de a da cât mai multe drepturi consumatorilor.

Răspunsurile din partea companiilor private nu au întârziat să apară, unele mai radicale, altele mai moderate. În primul caz, Comisia a fost comparată cu Stalin, a fost catalagată ca duşman al securităţii energetice europene şi, în genere, ca un duşman al businessului. În al doilea caz, răspunsurile au reflectat mai degrabă îngrijorarea că preocuparea Comisiei pentru problematicile de mediu şi drepturile consumatorilor ar putea constitutui o frână pentru buna funcţionare a pieţei libere europene, aşa cum a afirmat Ernest-Antoine Seillière, preşedintele BussinessEurope, reprezentantul patronatului european.

Disputa are deja o prezenta venerabila in spatiul public european. Intrebarea care a generat-o priveste insasi identitatea constructiei europene: valorile dure ale UE trebuie sa fie de natura economica sau sociala ?

Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.

Newsletter zilnic money.ro

BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.

Urmărește money.ro pe Google News

Articole înrudite