Președinta Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, a declarat la Copenhaga că Executivul european trebuie să ia în calcul o întârziere a accesului copiilor la social media și ar putea veni în această vară cu o propunere legislativă, în funcție de concluziile grupului special de experți privind siguranța online a copiilor.
Pe scurt
- Ursula von der Leyen a spus că discuțiile privind o vârstă minimă pentru accesul la social media „nu mai pot fi ignorate”.
- Comisia a creat un grup special de experți privind siguranța online a copiilor, iar în funcție de concluziile acestuia ar putea prezenta o propunere legislativă în vară.
- Președinta Comisiei a invocat riscuri precum designul adictiv, conținutul nociv, cyberbullying, grooming, exploatare, automutilare și imagini sexualizate generate cu AI.
- Von der Leyen a spus că UE acționează deja prin Digital Services Act în cazuri care vizează TikTok, Meta, X și platforme care expun copiii la conținut dăunător.
- Comisia a dezvoltat o aplicație de verificare a vârstei care va fi lansată în Danemarca până în vară și va fi integrată în portofelele digitale ale statelor membre.





