Comisia pentru buget a Parlamentului European (PE) a votat în unanimitate alocarea a 11,8 milioane euro către cele cinci judeţe din nordul şi nord-estul României care au fost grav afectate de inundaţii în iulie 2008, potrivit unui comunicat transmis marţi de biroul de presă al PD-L.
"Votul a fost precedat de o audiere privind cererea României, pe parcursul căreia Gheorghe Flutur şi Constantin Simirad, preşedinţii Consiliilor Judeţene Suceava, respectiv Iaşi, au intervenit pentru a susţine cauza României", se arată în comunicat.
Banii - care ar putea ajunge în maximum şase luni în zonele afectate - vor fi orientaţi spre reabilitarea infrastructurii de transport şi apă şi măsurilor de prevenire a unor asemenea dezastre în viitor în Maramureş, Suceava, Botoşani, Iaşi şi Neamţ care, în urma inundaţiilor din vara anului trecut, au suferit pagube totale de peste 471 milioane de euro.
Sursa: NewsIn





