money.ro
Piețe financiaremoney.ro

Compania LG Philips LCD a înregistrat cel mai mare profit din ultimele 13 trimestre

Publicat la 09.10.2007, 09:50:34

Urmărește money.ro pe Google News
Distribuie:WhatsAppFacebookX
Compania LG Philips LCD a înregistrat cel mai mare profit din ultimele 13 trimestre
LG Philips, al doilea mare producător din lume de televizoare LCD, a înregistrat un profit net de 524 miliarde de woni (echivalentul a 571,1 milioane dolari) în trimestrul cea luat sfârşit la 30 septembrie, spre deosebire de acum un an, atunci când firma înregistra o pierdere de 321 miliarde woni, în trimestrul aprilie-iunie firma înregistrând un un profit de 228 miliarde woni.

Industria de ecrane pe bază de cristale lichide (LCD) s-a redresat mai repede decât se aştepta în 2007, odată ce producătorii au ales să reducă noile investiţii şi să se concentreze asupra profitabilităţii.

Mai mult, cererea accelerată venită din partea pieţelor emergente, în frunte cu China, a depăşit aşteptările.

Acţiunile companiei LG Philips, ce are o valoare de piaţă de peste 17 miliarde de dolari, s-au apreciat cu 6,6% în al treilea trimestru, sub media de 11,6% a titlurilor grupurilor ce activează în acest sector.

Compania LG Philips a mai declarat că va investi în 2008 trei mii de miliarde de woni (echivalentul a 3,27 miliarde dolari), sumă ce reprezintă de trei ori cheltuielile de capital din 2007, urmând a investi 2,5 mii de miliarde woni pentru a construi o fabrică de mari dimensiuni ce va produce televizoare cu ecran plat.

Compania a declarat că se aşteaptă ca marja câştigurilor înainte de impozite, taxe, depreciere şi amortizare (EBITDA) să rămână în jurul a 35% în trimestrul patru, procent asemănător cu cel înregistrat în trimestrul iulie-septembrie.

Philips LCD aşteaptă ca vânzările de televizoare cu plasmă să înregistreze o uşoară scădere în al patrulea trimestru faţă de trimestrul precedent.

Sursa: NewsIn

Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.

Newsletter zilnic money.ro

BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.

Urmărește money.ro pe Google News

Articole înrudite