Complexul Energetic Turceni (CET) şi-ar putea acoperi costurile mai mari din acest an dacă preţul energiei electrice de pe piaţa reglementată va creşte cu 10-15% în acest an, au declarat pentru NewsIn surse din cadrul complexului.
"Costurile complexului energetic Turceni cu taxele de mediu şi pentru apa de răcire au fost mai mari în acest an faţă de anul trecut, acestea din urmă fiind în creştere cu 20%", au precizat sursele din cadrul complexului.
Complexul Turceni livrează, ca şi Complexul Rovinari, 30% din totalul producţiei de energie electrică pe piaţa reglementată, destinată consumatorilor captivi.
Complexul Turceni: Energia trebuie scumpită cu 10-15%, pentru acoperirea costurilor
Publicat la 02.08.2007, 15:51:35
Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.
Newsletter zilnic money.ro
BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.
Articole înrudite

Actualitate
Miliarde de dolari zac uitate în conturi! Bani de care proprietarii par să-I fi uitat și pe care nimeni nu îi revendică

Actualitate
Volkswagen ia în calcul reduceri masive de personal

Actualitate
Câte miliarde de automobile există pe planetă. Țara care are cele mai multe!

Actualitate
DAE vs dobândă nominală: ce trebuie să compari

Actualitate
