Conflictul Nokia - Qualcomm, încheiat pe cale amiabilă
Publicat la 24.07.2008, 16:18:49
Războiul legal Nokia-Qualcomm Incorporated este pe cale să se încheie. Conflictul dintre cele doua companii, privind utilizarea mai multor tehnologii fără licenţă, s-a încheiat pe cale amiabilă. Termenii financiari ai acordului, care stabileşte utilizarea de către cele două grupuri a tehnologiilor respective, nu au fost dezvăluiţi. Companiile au declarat însă că Nokia îi va plăti taxe Qualcomm timp de 15 ani, pentru a obţine licenţa aferentă tehnologiei. Aceasta îmbunătăţeşte performanţele şi durata de viaţă a bateriei şi ajută în acelaşi timp la reducerea dimensiunilor produselor.
Nokia a spus că îşi va retrage plângerea făcută la Comisia Europeană privind încălcarea regulilor antitrust de către Qualcomm. Înţelegerea este o veste bună pentru industrie, care poate beneficia fără probleme de cele mai recente inovaţii şi de noile tehnologii. Cele două companii erau blocate într-un proces din aprilie 2007, când negocierile referitoare la reînnoirea de patente au eşuat.
Părţile s-au dat în judecată reciproc în mai multe ţări dar nu au reuşit să găsească o soluţie în privinţa patentelor. Înţelegerea a fost anunţată după ce un judecător american a amânat deschiderea procesului referitor la taxele şi angajamentele legate de patente.
Qualcomm a amânat câteva ore publicarea rezultatelor pentru trimestrul doi, pentru a anunţa mai întâi acordul cu producătorul finladenz de telefoane. Abia după aceea a fost dat publicităţii faptul că profitul a scăzut cu 6 procente şi a ajuns la 748 de milioane de dolari, sau 45 de cenţi pe acţiune, faţă de trimestrul doi din 2007. Veniturile au crescut cu 19%, la două,76 miliarde de dolari de la două,33 de miliarde.
Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.
Newsletter zilnic money.ro
BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.
Articole înrudite

Piețe financiare
Cum funcționează ROBOR și de ce contează pentru creditul tău

Piețe financiare
Aur vs Bitcoin: ce păstrează mai bine valoarea
Piețe financiare
13 din 16 echipe din SuperLiga au o casă de pariuri pe tricou. Anglia a interzis, România merge înainte
Piețe financiare
Curs euro valabil luni, 24 august: 5.2581 lei. OMV a pierdut 0.93% pe BVB
Piețe financiare
