money.ro
Piețe financiareMoney.ro

Consiliul Concurenţei a autorizat tranzacţia prin care Elit, din grupul Smithfield, intenţionează să preia compania Goodies Meat Production

Publicat la 10.04.2023, 10:40:19

Urmărește money.ro pe Google News
Distribuie:WhatsAppFacebookX
Consiliul Concurenţei a autorizat tranzacţia prin care Elit, din grupul Smithfield, intenţionează să preia compania Goodies Meat Production

”Consiliul Concurenţei a autorizat tranzacţia prin care Elit intenţionează să preia compania Goodies Meat Production”, anunţă autoritatea de concurenţă.

Elit SRL din judeţul Alba face parte din grupul Smithfield, afiliat al WH Group. Grupul Smithfield desfăşoară o gamă variată de activităţi în România, printre care creşterea suinelor, producţia şi comercializarea de carne proaspătă, carne semiprocesată şi carne procesată, precum mezeluri.

Goodies Meat Production SRL, din judeţul Prahova, produce şi comercializează mezeluri.

”În urma analizei, Consiliul Concurenţei a constatat că operaţiunea nu ridică obstacole semnificative în calea concurenţei efective pe piaţa romȃnească sau pe o parte a acesteia şi nu există îndoieli serioase privind compatibilitatea sa cu un mediu concurenţial normal”, precizează autoritatea de concurenţă.

Decizia va fi publicată pe site-ul autorităţii naţionale de concurenţă, după eliminarea informaţiilor cu caracter confidenţial.

 

Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.

Newsletter zilnic money.ro

BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.

Urmărește money.ro pe Google News

Articole înrudite