money.ro
Piețe financiaremoney.ro

CR Firenze România şi-a majorat capitalul social cu 140%, până la 106,4 milioane lei

Publicat la 31.08.2009, 17:09:52

Urmărește money.ro pe Google News
Distribuie:WhatsAppFacebookX
CR Firenze România şi-a majorat capitalul social cu 140%, până la 106,4 milioane lei
Majorarea de capital s-a realizat prin emisiunea de 6,207 milioane noi acţiuni, subscrise şi vărsate în totalitate.

În prezent, capitalul social al băncii, de 106,41 milioane lei, este împărţit în 10,64 milioane acţiuni nominative, iar Cassa di Risparmi di Firenze deţine 85,04% din acţiuni, restul acţiunilor fiind împărţit între alţi 6 acţionari minoritari.

Banca CR Firenze Romania, fosta Daewoo Bank, a devenit parte a grupului bancar cu acelaşi nume în martie 2006, după transferul către Banca CR Firenze din Italia a pachetului majoritar de acţiuni. Prin aceasta preluare a fost finalizat acordul strategic încheiat cu Banca CR Firenze în a doua jumătate a anului 2005.

În 2008, CR Firenze România şi-a sporit pierderile cu 22%, până la 11,12 milioane lei (3 milioane euro), pe fondul creşterii cheltuielilor cu 59% şi avansului veniturilor cu 70%. Activele băncii au ajuns la finalul anului trecut la 490 milioane lei (123 milioane euro), în creştere cu 15% faţă de finalul anului precedent.

În prezent, conform datelor publicate de bancă pe pagina de internet, reţeaua Bancii CR Firenze România este constituită din 20 sucursale, din care 11 în Bucureşti.

Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.

Newsletter zilnic money.ro

BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.

Urmărește money.ro pe Google News

Articole înrudite