Credit Suisse a acceptat să plătească creditorilor Enron Corp. suma de 61,5 milioane dolari în numerar, pentru soluţionarea unui proces legat de tranzacţiile de capital, a anunţat vineri Enron Creditors Recovery Corp, preluată de Reuters.
Enron a anunţat că această plată soluţionează toate daunele în care este implicată banca elveţiană Credit Suisse, care nu a admis că ar fi comis vreo greşeală.
În cazurile de tranzacţii cu capital rămase în aşteptare sunt implicate băncile BearStearns şi UBS, potrivit Enron. Plata pe care o va face Credit Suisse trebuie să mai fie aprobată de tribunalul pentru falimente din Manhattan.
Enron a deschis cazul în baza Capitolului 11 privitor la protecţia împotriva creditorilor în decembrie 2001.


