money.ro
Piețe financiareIonut Lupescu

Creditarea a scăzut cu 2% în mai, în timp ce depozitele au urcat cu 6%

Publicat la 25.06.2015, 09:08:26

Urmărește money.ro pe Google News
Distribuie:WhatsAppFacebookX
Creditarea a scăzut cu 2% în mai, în timp ce depozitele au urcat cu 6%

Creditele în monedă naţională acordate populaţiei cumulau 43,8 mld. lei, în urcare cu 20% faţă de mai 2014, în timp ce finanţările în lei care au mers către companii au urcat cu 3% la 55 mld. lei.

Soldul creditelor în valută a scăzut cu 10% la echivalentul a 114 mld. lei. Finanţările în valută care au mers către populaţie au însumat 61 mld. lei, cu 7% mai puţin faţă de mai 2014. Soldul creditelor în valută acordate companiilor era de 53,5 mld. lei, cu 14% mai puţin faţă de mai 2014.

Pe de altă parte, stocul depozitelor atrase de la populaţie şi companii ajungea la 228 mld. lei (51 mld. euro) în mai, fiind în creştere cu 6% faţă de mai 2014.

Economisirile în lei atrase au ajuns la 150 mld. lei, cu 7% peste nivelul de anul trecut. Depozitele populaţiei în lei însumau 88 mld. lei, în timp ce economisirile în monedă naţională atrase de la companii au ajuns la 62 mld. lei, cu 6% peste nivelul din mai 2014.

Depozitele în valută au urcat cu 4% la 78 mld. lei.

Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.

Newsletter zilnic money.ro

BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.

Urmărește money.ro pe Google News

Articole înrudite