money.ro
Actualitatemoney.ro

Cresterea economiei Bulgariei s-a temperat la 0,5% in trimestrul I

Publicat la 10.05.2009, 12:33:00

Urmărește money.ro pe Google News
Distribuie:WhatsAppFacebookX
Cresterea economiei Bulgariei s-a temperat la 0,5% in trimestrul I

"In primul trimestru, ne asteptam ca economia sa se fi comprimat cu 3 puncte procentuale fata de cele trei luni anterioare, mai ales din cauza incetinirii activitatii din sectorul industrial", a declarat un purtator de cuvant al ministerului economiei, citandu-l pe Dimitrov.

Economia Bulgariei a crescut cu 3,5% in primul trimestru din 2008, in timp ce per total, produsul intern brut (PIB) a crescut cu 6% in 2008. Biroul de statistica va publica pe 15 mai primele estimari privind cresterea economica din primul trimestru.

Incetinirea economiei mondiale a afectat drastic Bulgaria, impreuna cu alte state din Europa de Est, in contextul in care investitorii straini au parasit ecomiile emergente, iar principala piata de desfacere - zona euro - a intrat in recesiune.

Productia industriala a scazut cu o rata anuala de 17,7% in februarie, dupa ce un numar mare de producatori din industria metalurgica si chimica au redus productia sau au intrerupt operatiunile din cauza crizei. De asemenea si activitatea din sectorul de textite si al constructiilor s-a redus semnificativ.

Dimitrov a mai spus ca se asteapta ca efectele cele mai grave ale incetinirii globale a economiei sa se fi desfasurat in primul trimestru si estimeaza ca o revenire a sectorului constructiilor vara aceasta ar putea tempera efectele crizei din al doilea si al treilea trimestru din 2009.
Ministrul nu a inaintat nici o prognoza de crestere economica pentru intreg anul 2009.

Sursa: NewsIn

 

Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.

Newsletter zilnic money.ro

BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.

Urmărește money.ro pe Google News

Articole înrudite