Întrebat de către jurnalişti dacă este mai uşor să voteze în Teleorman, Crin Antonescu a explicat: "Ca opţiune politică este acelaşi lucru, ca stare meteorologică se pare că este mai bine aici. Din păcate se pare că vremea nu a fost favorabilă, dar mizez pe dorinţa românilor de a ieşi la vot."
Despre starea vremii a vorbit şi Liviu Dragnea, care şi-a exprimat dorinţa ca românii să vină la vot în ciuda ninsorilor şi a ploilor. Întrebat despre prezenţa la vot, Liviu Dragnea a spus că prezenţa în judeţ este bună faţă de Transilvania unde ninge abundent.
La ora 10, cinci secţii de votare sunt închise din cauza zăpezii. Două secţii sunt din judeţul Timiş, una în judeţul Dâmboviţa, una în Hunedoara şi una în Mehedinţi. Secţiile de votare cu probleme se află în zone montane. În prezent, în întreaga ţară sunt mobilizaţi 3.000 de poliţişti şi 4800 de jandarmi.


