money.ro
Piețe financiaremoney.ro

Culturile hibrid, răul necesar pentru eradicarea foametei

Publicat la 27.02.2011, 11:52:21

Urmărește money.ro pe Google News
Distribuie:WhatsAppFacebookX
Culturile hibrid, răul necesar pentru eradicarea foametei

Pe langa faptul ca aceste culturi au o productivitate mult mai mare, rezistenta lor la anumite intemperii sau daunatori este ceva buna, comparativ cu cea a culturilor normale.

"Sunt hibrizi la porumb care au un grad mai mare de rezistenta la ariditate. In zonele in care sunt pretabile acestui fel de vreme, noi recomandam anumiti hibrizi", a declarat, intr-un interviu in exclusivitate pentru Ziare.com, Maria Cirja, product manager in cadrul Pioneer.

Fermierii deja stiu ce sa ceara, cand vine vorba de asa ceva. Pentru ca experienta din anii anteriori i-a invatat, un astfel de hibrid, chiar si in cele mai grave situatii de arsita, nu are voie sa produca mai putin de 6 tone de porumb la hectar. Citește mai mult despre culturile hibrid pe Ziare.com

Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.

Newsletter zilnic money.ro

BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.

Urmărește money.ro pe Google News

Articole înrudite