În timp ce se plâng că nu au bani de investiţii, instituţiile statului irosesc credite obţinute în condiţii avantajoase de la Banca Mondială. Proiecte în valoare de peste 5,28 miliarde de euro au fost parafate în ultimii zece ani.
Numai că incompetenţa autorităţilor a dus la subutilizarea împrumuturilor şi la anularea lor parţială, potrivit unui raport de audit al Curţii de Conturi.
Practic doar 38% din sumă a fost folosită. Cele mai ineficiente instituţii au fost Ministerul Muncii care a utilizat 1,86% din împrumuturi şi cel al Justiţiei cu 6,15%. La polul opus, se află Ministerul Dezvoltării care a reuşit să tragă 60% din credite. Din cele 5,28 miliarde de euro, jumătate a revenit Minsiterului Transporturilor şi, în special CNADR: 2,75 miliarde de euro.
Pe locurile următoare sunt Ministerele Mediului cu 654 milioane de euro, Administraţiei cu 510 milioane de euro, Dezvoltării cu 346 milioane de euro şi Educaţiei cu 247 milioane de euro. În cazul a 18 din cele 92 de împrumuturi, în valoare de circa 800 milioane de euro, băncile finanţatoare au anulat în jur de 250 milioane de euro pentru care s-au plătit comisioane de câteva milioane de euro.
De exemplu, în cazul imprumutului pentru CNADNR, CFR şi Metrorex, Banca mondială constată că atenţia Ministerului Transporturilor s-a concentrat asupra variantelor de ocolire, cu toate că acestea nu erau cele mai mari investiţii din proiect dar se constituiau în puncte politice foarte atractive.”
- Transporturi 2,75 miliarde de euro
- Mediu 654 milioane de euro
- Administraţie 510 milioane de euro
- Dezvoltare 346 milioane de euro
- Educaţiei 247 milioane de euro



