Cupa Regelui: Barcelona - Getafe 5-2
Publicat la 19.04.2007, 12:54:14
Getafe, echipa românului Cosmin Contra, a fost învinsă cu 5-2 de Barcelona în turul semifinalei din Cupa Regelui. Omul meciului a fost declarat Lionel Messi, care a reuşit un gol asemănător cu cel marcat de Maradona în partida împotriva Angliei de la Campionatul Mondial din 1986 .
Spectacol de goluri pe Nou Camp în turul semifinalelor Cupei Regelui în partida dintre Barcelona şi Getafe. Fără Ronaldinho pe teren dar cu un Lionel Messi în zi mare, catalanii au învins echipa românului Cosmin Contra, Getafe cu un neverosimil 5-2.
Xavi a fost cel care a deschis recitalul de goluri în minutul 18, urmat 10 minute mai târziu de Messi care a reuşit un gol de senzaţie, asemănător cu cel marcat de Maradona în partida cu Anglia de la Mondialul din 1986. Acelaşi Messi a marcat pentru 3-0 în ultimul minut al primei reprize stabilind şi scorul pauzei.
Guiza a înscris pentru 3-1 în 58 iar Nacho a reaprins speranţele celor de la Getafe 2 minute mai târziu marcând pentru 3-2.
Bucuria oaspeţilor au durat însă doar trei minute pentru că islandezul Gudjonson a marcat pentru 4-2, iar camerunezul Eto'o a stabilit scorul final cu un sfert de oră înainte de final.
Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.
Newsletter zilnic money.ro
BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.
Articole înrudite

Actualitate
Taxe la vânzarea unui apartament în 2026

Actualitate
Proiectul RAPID – investiție în oameni și comunități. Cum poate transferul de cunoștințe să transforme agricultura rurală din România
Actualitate
Astăzi în istorie, 24 august: Krugerrand-ul aur intră pe piață
Actualitate
Citatul zilei, 24 august 2026: Investitorul individual are un avantaj constant

Actualitate
