money.ro
Piețe financiaremoney.ro

D-LINK România: Undele radio sunt viitorul comunicaţiilor

Publicat la 04.10.2007, 15:10:06

Urmărește money.ro pe Google News
Distribuie:WhatsAppFacebookX
D-LINK România: Undele radio sunt viitorul comunicaţiilor

În cazul consumatorilor privaţi, tot mai multe companii oferă internet de mare viteză, fapt care va permite României să ajungă foarte repede la nivelul de dezvoltare a infrastructurii de telecomunicaţii din vestul Europei.

"Routerele noastre sunt complementare ofertei de internet prin cablu de cupru sau fibră optică. Astfel, consumatorii pot accesa internetul fără fir, în întreaga casă. Noi oferim aceeaşi tehnologie în toată Europa, aşa că soluţiile noastre permit românilor să benficieze de viteze de până la 300 de megabiţi pe secundă, la fel ca restul europenilor. Tehoilogiile noastre permit astfel furnizarea de servicii precum IPTV sau VIDEO ON DEMAND. Suntem deci bine plasaţi în casa viitorului, unde comunicaţiile se efectuează prin intermediul undelor radio în condiţii de siguranţă si la calitate ridicată. Un exemplu poate fi telefonul fără fir, care se conectează direct la internet, fără a mai fi nevoie de abonamentul la un operator telefonic. Noi credem că viitorul aparţine telefoanelor inteligente, care vor avea astfel de conexiuni ce ocolesc furnizorii clasici de telefonie mobilă. Acest lucru se întâmplă deja în ţările în curs de dezvoltare şi credem că trendul va continua în ţările emergente. În privinţa securităţii datelor, dezvoltăm un nou standard, care permite utilizatorilor să seteze pas cu pas gradul de securitate într-un mod foarte simplu." a completat Kevin Wen.

D-LINK România generează un procent din cifra de afaceri a diviziei europene, iar reprezentanţii companie speră ca anul viitor această pondere să crească la 1,5 procente. Veniturile de pe continentul european reprezintă aproape un sfert din totalul încasărilor companiei iar la nivel global, grupul a înregistrat anul trecut o cifră de afaceri de peste un miliard de euro.

D-Link Romania a atins o cotă de peste 70% din piaţa locală a echipamentelor de reţea wireless, conform estimărilor companiei. Ţinta primară sunt clienţii companii mici şi mijlocii, care reprezintă 50% din businessul D-Link Romania. Celelalte 50 de procente sunt împărţite între conturile mari 20 %, şi segmentul utilizatorilor individuali de 30%.

"Ponderea fiecărei categorii de clienţi nu se va schimba, aceasta este abordarea noastră şi în Europa de Vest şi credem că este cea mai potrivită pentru noi. În a doua jumătate a anului 2008 vom transfera o parte din centrele de servicii pentru clienţii din Europa de Vest în România, pentru că aici avem la dispoziţie specialişti bine pregătiţi, iar costurile cu forţa de muncă sunt mult mai competitive decât în Europa de Vest. Ştim că România are specialişti tehnici foarte bine pregătiţi şi acesta este un aspect foarte important pentru noi. Celălalt motiv pentru care am luat acestă decizie este legat de limbă. Aici putem găsi oameni care vorbesc multe limbi străine. Pentru început vom angaja 30 de persoane, iar clienţii acestui call center vor fi clientii D-Link din Europa de Vest, din România şi o parte din Europa de Est. "

Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.

Newsletter zilnic money.ro

BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.

Urmărește money.ro pe Google News

Articole înrudite