money.ro
ActualitateMarian Manolache

Taxa auto poate fi recuperată. De ce acte ai nevoie

Publicat la 21.07.2011, 07:33:12

Urmărește money.ro pe Google News
Distribuie:WhatsAppFacebookX
Taxa auto poate fi recuperată. De ce acte ai nevoie

În prezent există circa 40.000 de cereri de rambursare a taxei auto. Statul a încasat, din 2008 şi până la finele lunii aprilie 2011, circa 890 de milioane de euro din taxa auto şi a returnat, în acelaşi interval, 30,8 milioane euro, potrivit datelor ANAF.

 

"Ministrul Mediului greşeşte. Dumnealui a spus în Italia că aceste hotărâri de la Luxemburg nu sunt obligatorii decât pentru tribunale, nu şi pentru stat. Adică inviţi oamenii să dea statul în judecată. Este o mare greşeală şi asta ne va pune într-o situaţie absolut jenanată, ca stat de procedură de infrigement, pentru că hotărârile Curţii sunt obligatorii în primul rând pentru stat, pentru autorităţi", a declarat avocatul Gheorghe Piperea.

 

"În al doilea rând, ultima cauză a spus că nu numai taxa din 2008 este ilegală, ci şi varianta care este acum în vigoare. Este ilegală. De aici rezultă că tot ce s-a încasat până acum este supus restituirii", a mai spus Piperea.

 

Pentru a vă recupera banii pe taxa auto, aveţi nevoie de următoarele acte:

 

- Cererea de restituire a taxei

- Copie de pe chitanţa de plată a taxei;

- Cartea de identitate a autovehiculului eliberată de RAR + copie certificată cu menţiunea "conform cu originalul";

- Original şi copie de pe certificatul de înmatriculare a autovehiculului eliberat de Serviciul Înmatriculari din cadrul Instituţiei Prefectului;

- Un document din care să rezulte data primei înmatriculari a autovehiculului în străinătate;

- Copie de pe cartea de identitate a persoanei;

- Declaraţie pe proprie răspundere cu rulajul mediu anual la dataînmatriculării în România, exprimat în kilometri;

- Expertiza tehnică efectuată de RAR privind deprecierea autovehiculului rulat.

Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.

Newsletter zilnic money.ro

BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.

Urmărește money.ro pe Google News

Articole înrudite