Modelul Dacia Sandero Stepway de 1,6 litri a fost vândut, după patru ani de utilizare medie, cu 7.297 de euro. Dat fiind preţul maşinii noi, de 11.140 de euro, rezultă că maşina românească şi-a păstrat 65% din valoare.
Un Mercedes din clasa E (E 300 T CDI Blue Efficiency) care a costat, nou, 70.984 de euro, a fost vândut, după patru ani, cu doar 32.037 euro. Deci cu doar 45% din preţul iniţial.
Un BMW seria 5, modelul 520d, a fost vândut, după 4 ani de utilizare, potrivit celor de la Bild, cu 24.159 de euro. Nouă, maşina a costat 44.190 de euro. Vânzătorul a obţinut deci doar puţin mai mult de jumătate (54%) din preţul maşinii noi.
Cei de la AutoBild au luat în calcul un kilometraj de 11.500 km/an pentru maşinile din clasele mini şi mică, de 15.000 pentru clasa compactă şi de 20.000 km/an pentru maşinile de lux şi SUV-uri.
De ce e mai bună Dacia decât BMW
Publicat la 13.12.2010, 10:28:54
Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.
Newsletter zilnic money.ro
BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.
Articole înrudite

Piețe financiare
ETF vs fond mutual: care e mai bun pentru un român?

Piețe financiare
Cum funcționează ROBOR și de ce contează pentru creditul tău

Piețe financiare
Aur vs Bitcoin: ce păstrează mai bine valoarea
Piețe financiare
13 din 16 echipe din SuperLiga au o casă de pariuri pe tricou. Anglia a interzis, România merge înainte
Piețe financiare
