De ce sunt rușii campioni la păstrarea averii în bani gheață. Până și milionarii fac asta
Publicat la 07.04.2019, 05:41:24
Conservatorismul ruşilor este justificat de evenimentele istorice. Tranziţia dureroasă la capitalism a fost urmată de o serie de devalorizări, cea mai recentă în 2014. Există foarte puţină încredere în stat sau produsele financiare riscante vândute de bănci şi există temerea că o nouă criză ar putea izbucni în orice moment, a declarat Olga Raykes, co-fondatoarea firmei Confideri.
"Ai întotdeauna nevoie de bani gheaţă pentru a continua să duci un stil de viaţă decent sau să injectezi capital de lucru pentru a salva o afacere", a declarat Olga Raykes.
Mulţi dintre ruşii bogaţi îşi păstrează banii în conturi de depozite, în special pe fondul îngrijorărilor că ritmul de creştere a economiei mondiale încetineşte. Nivelul depozitelor bancare a crescut în ultimii doi ani, după ce Rezerva Federală americană a început să înăsprească politica monetară, ceea ce le permite clienţilor să câştige fără riscuri 2,8% la depozitele în dolari. Un alt beneficiu este şi faptul că rubla rusească s-a depreciat cu aproape 50% în raport cu dolarul după 2014, când Washingtonul a impus sancţiuni Rusiei.
Mai multe, pe Economica.net.
Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.
Newsletter zilnic money.ro
BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.
Articole înrudite

Europa
UE investește 30 de miliarde de euro în fabricile AI ale Europei. România, printre țările implicate

Europa
Ești cetățean european. Cine ți-a luat înghețata? Sau ai mâncat anul trecut mai mult de 7 litri?

Europa
Zeci de mii de morți în Europa din cauza caniculei! Trei țări raportează un bilanț dramatic

Europa
Elveția caută 85.000 de muncitori străini, inclusiv români. Salariile pot ajunge la 6.500 de euro pe lună

Europa
