money.ro
Piețe financiaremoney.ro

Deschidere oficiala la BVB: Obligatiunile emise de BEI, tranzactionate pe bursa

Publicat la 08.06.2007, 09:44:42

Urmărește money.ro pe Google News
Distribuie:WhatsAppFacebookX
Deschidere oficiala la BVB: Obligatiunile emise de BEI, tranzactionate pe bursa

Obligaţiunile in lei emise de Banca Europeană de Investiţii sunt tranzacţionate, de vineri, la Bursa de Valori Bucureşti. Bondurile se regăsesc la categoria obligaţiuni corporative internaţionale, au o maturitate de 7 ani, iar dobândă este fixă, de 7%.

Evenimentul a fost marcat printr-o deschidere oficială a şedinţei de tranzacţionare la care au participat Philippe Maystadt, preşedintele băncii europene, secretarul stat în Ministerul Economiei şi Finanţelor Sebastian Vlădescu, reprezentanţi ai ABN Amro, intermediarul care s-a ocupat de lansarea emisiunii, oficiali ai Bursei de Valori Bucureşti.

Preşedintele BEI, Philippe Maystadt, a declarat că emisiunea de obligaţiuni lansată în lei adaugă valoare monedei naţionale şi este primul pas în colaborarea cu BVB. Banca doreşte să participe la dezvoltarea pieţei de capital din România, a spus Maystadt.

La deschiderea oficială a fost prezent şi secretarul de stat în Miniestrul Economiei şi Finanţelor, Sebastian Vlădescu. Acesta a declarat că ministerul pe care îl reprezintă susţine piaţa de capital şi a insistat pe lângă BEI să lanseze această emisiune în România. Fostul ministrul al Finanţelor a făcut o gafă de proporţii în deschidere, când a numit BVB - Bursa Română de Mărfuri.

Oficialii BVB speră că semnalul dat de Banca Europeană de Investiţii va fi interpretat corect şi de către autorităţile române care vor alege să folosească piaţa de capital.

Suma de 300 de milioane de lei atrasă în urma emisiunii de obligaţiuni va fi utilizată pentru finanţarea proiectelor de pe piaţa românească.
BEI este unul dintre cei mai mari creditori străini din România. Din 1993 a acordat credite în valoare de aproape 5 miliarde de euro.

Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.

Newsletter zilnic money.ro

BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.

Urmărește money.ro pe Google News

Articole înrudite