Doi antreprenori relansează ceasurile Optimef, primele ceasuri de mână produse în România comunistă, în variantă postmodernă
Publicat la 22.04.2017, 11:07:37
Potrivit unui articol apărut în revista de arhitectură și design Dezeen, cei doi antreprenori români, Andrei Morariu și Bogdan Costea, au preferat în locul designului original al ceasurilor ieșite pe porțile Mecanică Fină începând cu 1979, un design contemporan, influențat de Grupul Memphis, în culori primare și cu o grafică simplă.
“Am preluat funcționalitatea modernismului anilor ’60 și am combinat-o cu joaca anilor ’70 și ’80. Vrem să creăm un design care să fie un melanj între un minimalism simplu și ciudățenia Grupului Memphis”, au declarat antreprenorii pentru Dezeen. Grupul Memphis este, potrivit Wikipedia, un grup italian de arhitectură și design creat la Milano de Ettore Sottsass în 1981 care a conceput obiecte ceramice, de sticlă, metal și mobilier postmodern între 1981 și 1987, scrie profit.ro.
Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.
Newsletter zilnic money.ro
BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.
Articole înrudite
Piețe financiare
Curs BNR valabil 25 august 2026: 1 euro = 5.2536 lei. Leul câștigă ușor teren

Piețe financiare
ETF vs fond mutual: care e mai bun pentru un român?

Piețe financiare
Cum funcționează ROBOR și de ce contează pentru creditul tău

Piețe financiare
Aur vs Bitcoin: ce păstrează mai bine valoarea
Piețe financiare
