În faţa lirei sterline, dolarul s-a depreciat până la minimul ultimelor şase luni, în timp ce yenul a urcat în faţa dolarului până la maximul ultimelor două luni, în contextul în care Federal Reserve va creşte cumpărarea de obligaţiuni ipotecare şi guvernamentale, acţiune în urma căreia vor fi injectaţi mai mulţi bani în sistemul financiar global.
"Oficialii Federal Reserve au spus exact ceea ce piaţa avea nevoie să audă pentru vânzarea dolarului, deşi este prea devreme să estimăm dacă tendinţa este decisivă şi va afecta evoluţia monedei americane", a declarat un analist.
În martie, indicele dolarului, care măsoară evoluţia acestuia în faţa unui coş de şase valute principale, a atins cel mai mare nivel din aprilie 2006, dar acesta a scăzut joi până la cel mai mic nivel de la începutul lunii ianuarie 2009, de 80,897 puncte.
Lira sterlină s-a apreciat până la 1,5817 dolari/unitate, cel mai mare nivel din noiembrie, dar s-a depreciat mai apoi cu 0,2%, la 1,2770 dolari/unitate, în şedinţa de tranzacţionare de miercuri, de la New York.


