18 trenuri, 1.500 de autobuze şi două vase au adus protestatarii la Roma.
Două marşuri urmau să înceapă la ora locală 14.00 (15.00 ora României), sub mottoul "Italia care vrea să se schimbe". Manifestanţii urmează să se reunească, în cele din urmă, în piaţa din faţa bisericii San Giovanni in Laterano.
Soarta guvernului Berlusconi depinde de votul ce va avea loc marţi. După ce fostul său aliat Gianfranco Fini şi-a retras miniştri din coaliţia de guvernare, la mijlocul lunii noiembrie, se părea că actualul cabinet va pierde votul.
Însă partidul lui Berlusconi a lansat recent o campanie pentru a atrage de partea sa parlamentarii. Trecerea mai multor aleşi de partea sa, în ultimele zile, a determinat vineri Corriere della Sera să scrie despre "o piaţă indecentă de cumpărare a voturilor".
Premierul s-a declarat încrezător că va câştiga votul de marţi. Dacă va pierde, probabil că vor fi convocate noi alegeri.
Două milioane de manifestanţi anti-Berlusconi sunt aşteptaţi la Roma
Publicat la 11.12.2010, 14:53:00
Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.
Newsletter zilnic money.ro
BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.
Articole înrudite

Piețe financiare
Cum funcționează ROBOR și de ce contează pentru creditul tău

Piețe financiare
Aur vs Bitcoin: ce păstrează mai bine valoarea
Piețe financiare
13 din 16 echipe din SuperLiga au o casă de pariuri pe tricou. Anglia a interzis, România merge înainte
Piețe financiare
Curs euro valabil luni, 24 august: 5.2581 lei. OMV a pierdut 0.93% pe BVB
Piețe financiare
