"Ultimele date publicate de Agenţia pentru analiză economică şi previziuni financiare arată o scădere cu 6,3% a produsului inter brut (PIB) în 2009", a declarat Djankov, în cadrul primei întruniri a consiliului miniştrilor noului guvern, care a intrat în funcţie de luni.
Oficialul a subliniat că fostul guvern socialist nu a revizuit bugetul stabilit în funcţie de estimările care indicau o creştere a PIB-ului de 4,7% în 2009.
"Ne confruntăm cu o diferenţă de 0,11%, între ce prevede bugetul şi ce poate deveni realitate", a spus Djankov.
"Trebuie să atenuăm un deficit bugetar de 2,5 miliarde leva (1,3 miliarde euro) până la finalul anului, pentru a fi, cel puţin, în echilibru", a mai declarat acesta.
Bulgaria, cea mai săracă ţară din Uniunea Europeană, a înregistrat pentru prima dată de la declanşarea crizei economice mondială o scădere a PIB-ului cu 3,5% faţă de primul trimestru al anului 2008.
În trimestrul patru al anului trecut, PIB-ul a crescut cu 3,5%, în al treilea cu 6,8%, în al doilea cu 7,1%, iar în primul cu 7%.
Economia Bulgariei se va comprima cu 6,3% în 2009, estimează ministrul finanţelor
Publicat la 29.07.2009, 18:09:10
Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.
Newsletter zilnic money.ro
BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.
Articole înrudite

Piețe financiare
Aur vs Bitcoin: ce păstrează mai bine valoarea
Piețe financiare
13 din 16 echipe din SuperLiga au o casă de pariuri pe tricou. Anglia a interzis, România merge înainte
Piețe financiare
Curs euro valabil luni, 24 august: 5.2581 lei. OMV a pierdut 0.93% pe BVB
Piețe financiare
Ce urmărim săptămâna viitoare: INS publică estimarea PIB T2 2026 (estimare flash) și Eurostat - flash CPI Eurozonă, august 2026
Piețe financiare
