money.ro
Piețe financiareMarian Manolache

Economia daneză, din nou în recesiune

Publicat la 31.05.2011, 11:36:38

Urmărește money.ro pe Google News
Distribuie:WhatsAppFacebookX
Economia daneză, din nou în recesiune

Institutul Naţional de Statistică a anunţat că economia daneză s-a contractat cu 0,5% în primul trimestru al acestui an comparativ cu ultimul trimestru al anului trecut. De asemenea, Statistics Denmark a revizuit şi cifrele pentru trimestrul patru 2010 până la o contracţie de 0,2%, faţă de estimările anterioare care vorbeau de o scădere de 0,4%.

 

Anunţul oficial i-a luat prin surprindere pe economişti, care se aşteptau la o creştere trimestrială de 0,5%. În ritm anual, PIB a crescut cu 1,1%, mult mai puţin faţă de estimările analiştilor care mizau pe o creştere de 2,3%.

 

Statistics Denmark a precizat că valoarea PIB-ului în primul trimestru a fost de 427,6 miliarde coroane (81,93 miliarde de dolari). În primele trei luni consumul privat şi cheltuielile guvernamentale au scăzut cu 0,8% fiecare în ritm trimestrial. În acelaşi timp, investiţiile au scăzut cu 8,3%. Exporturile au crescut cu 4,3% în timp ce importurile au crescut cu 2,1%.

 

În mod tehnic recesiunea este definită drept două trimestre consecutive de contracţie a Produsului Intern Brut. Spre deosebire de Danemarca, Uniunea Europeană pe ansamblu şi SUA au înregistrat o creştere economică în primul trimestru.

 

Danemarca a ieşit din recesiune în trimestrul al treilea din 2009 iar ulterior a înregistrat cinci trimestre consecutive de creştere. Activitatea economică s-a diminuat în primul trimestru din 2010, tendinţă care a continuat până în primele trei luni ale acestui an.

Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.

Newsletter zilnic money.ro

BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.

Urmărește money.ro pe Google News

Articole înrudite