Economia mondială ar putea creşte cu 5 la sută în 2007
Publicat la 16.03.2007, 15:01:42
Economia mondială ar trebui să afişeze în acest an o creştere medie de aproximativ 5%, ritmul puternic de dezvoltare al statelor emergente şi al Uniunii Europene compensând uşoara încetinire a Statelor Unite, a declarat, vineri, directorul general al Fondului Monetar Internaţional (FMI), Rodrigo Rato.
"Economia mondială dă semne că s-ar afla într-o situaţie sănătoasă, cu o creştere care se va menţine viguroasă în 2007", a estimat Rodrigo Rato, în cursul unei conferinţe de presă a FMI.
"Opinia noastră este că economia americană este în curs de decelerare, însă nu de-o manieră îngrijorătoare", a adăugat acesta.
Previziunile lui Rato sunt în conformitate cu cifrele provizorii ale FMI, obţinute miercuri de Reuters, şi care preconizau pentru 2007 şi 2008 o creştere mondială anuală de 4,9%, după un boom de 5,3% înregistrat în 2006.
Astfel, potrivit documentelor procurate de Reuters, economia americană va încetini anul acesta la 2,6%, pentru ca în 2008 să cunoască o creştere de 3%.
Directorul FMI a explicat că principala cauză a încetinirii economiei americane este scăderea pieţei imobiliare din SUA.
"Evoluţia din ultima perioadă a pieţei imobiliare şi a pieţei creditului imobiliar cere foarte multă atenţie", a subliniat Rato.
Potrivit acestuia, creşterea volatilităţii pe pieţele de acţiuni şi de schimb mondiale nu reflectă decât existenţa unor riscuri fundamentale pe pieţele financiare.
Sistemul financiar american rămâne în continuare solid, a adăugat acesta, iar reducerea creşterii economice a Statelor Unite va fi compensată de performanţele altor economii, precum cea Chinei, a Indiei sau a Uniunii Europene.
Zona euro va avea parte în 2007 şi 2008 de o evoluţie de 2,3%, după ce în 2006 a înregistrat o creştere de 2,6%.
În ciuda creşterii cu trei puncte a taxei pe valoarea adăugată (TVA), Germania va continua să înregistreze şi în acest an şi în 2008 un avans de 1,8%. Pentru Italia, FMI preconizează un avans de 1,8% în 2008 şi de 1,7% în 2008.
Marea Britanie va continua să afişeze cea mai bună situaţie, cu o creştere de 2,9% pe 2007 şi 2,8% pe 2008.
Pentru China, FMI estimează o creştere de 10% în 2007 şi de 9,5% în 2008. India va încetini uşor în acest an, până la 8,3%, iar anul viitor la 7,8%.
Aceste previziuni corespund celor realizate de Organizaţia pentru Cooperare şi Dezvoltare Economică (OCDE), care a explicat săptămâna aceasta că preconizează o încetinire a economiei americane şi o creştere, în schimb, a celei europene.
Pentru Japonia, FMI anticipează o creştere de 2,2% în 2007 şi de 1,9% în 2008, după 2,2% în 2006.
Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.
Newsletter zilnic money.ro
BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.





