Economia României nu se confruntă cu o supraîncălzire, susţine preşedintele INS
Publicat la 05.06.2008, 13:23:42
Datele prezentate de Institutul Naţional de Statistică (INS) arată o creştere a economiei româneşti cu mult peste aşteptările analiştilor, dar nu susţin ideea supraîncălzirii acesteia, a spus, joi, preşedintele instituţiei, Vergil Voineagu.
"Toate datele prezentate de Institutul Naţional de Statistică demonstrează că economia României are o evoluţie reală ascendentă. Nu e nici un fenomen de supraîncălzire pentru că formarea brută de capital deţine o pondere foarte importantă, de invidiat chiar", a declarat preşedintele INS, la conferinţa de presă în care a prezentat detalii despre produsul intern brut (PIB) din primul trimestru al acestui an.
El a adăugat că nu crede că e vorba de supraîncălzire, "pentru că nici unul dintre indicatorii sensibili, precum inflaţia sau şomajul nu conduc spre un asemenea risc, dar noi românii preferăm să punem răul înainte".
Sursa: NewsIn
Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.
Newsletter zilnic money.ro
BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.
Articole înrudite

Actualitate
Alertă pentru Europa: gazele ar putea trece de 100 de euro/MWh în această iarnă!

Actualitate
Taxe la vânzarea unui apartament în 2026

Actualitate
Proiectul RAPID – investiție în oameni și comunități. Cum poate transferul de cunoștințe să transforme agricultura rurală din România
Actualitate
Astăzi în istorie, 24 august: Krugerrand-ul aur intră pe piață
Actualitate
