Enel, prin subsidiara sa franceză Enel Erelis, a finalizat achiziţia a patru proiecte pentru construcţia în Franţa a unor centrale eoliene cu o capacitate totală de 58 MW, informează un comunicat al Enel, remis marţi agenţiei NewsIn.
Cele patru centrale eoliene a căror finalizare este estimată pentru sfârşitul anului 2009, vor fi localizate în Bretania (14 MW şi 12 MW), Picardia (20 MW) şi Auvergne (12 MW).
"Prin această tranzacţie, Enel îşi extinde portofoliul cu noi proiecte situate în zone cu potenţial înalt pentru energia eoliană. Enel a intrat pe piaţa energiei eoliene din Franţa în iulie 2006, prin achiziţia Erelis, o companie fondată în anul 2002. Erelis este o parte integrantă a strategiei globale Enel în domeniul surselor regenerabile", menţionează comunicatul Enel.
Enel Erelis derulează, în prezent, proiecte cu o capacitate de aproximativ 500 MW, din care opt MW vor deveni funcţionali în acest an, opt MW - până la sfârşitul lui 2008, 196 MW se află în stadiu intermediar sau avansat, iar 290 MW sunt într-un stadiu iniţial de dezvoltare.
Enel Erelis dezvoltă o capacitate de aproximativ 110 MW pentru terţi. Proiectele sunt localizate în diverse regiuni din Franţa.
"Dezvoltarea Enel Erelis va ajuta la consolidarea poziţiei Enel în sectorul energiei regenerabile şi este parte a planului de mediu al companiei, care prevede investiţii de peste patru miliarde de euro până în 2011, în domeniul cercetării şi al surselor regenerabile", mai informează comunicatul companiei italiene.
Potrivit documentului citat, în sectorul regenerabile, Enel are o capacitate instalată de peste 19.000 MW în centrale hidroelectrice, eoliene, geotermale, solare şi de biomasă.
Grupul italian Enel deţine în România controlul asupra distribuţiilor de electricitate Electrica Muntenia Sud, Electrica Dobrogea şi Electrica Banat.
Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.
Newsletter zilnic money.ro
BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.