Enel va prelua Electrica Muntenia Sud în câteva săptămâni, discuţiile dintre Enel şi părţile române fiind aproape de final, a declarat preşedintele Enel România, Matteo Codazzi.
"Acum cooperăm cu părţile române pentru a ne apropia de a prelua efectiv Electrica Muntenia Sud. Discuţiile sunt aproape de final, privatizarea companiei româneşti urmând a fi realizată într-un timp foarte scurt, fiind vorba doar câteva săptămâni", a mai spus Matteo Codazzi.
Preşedintele Enel România a mai afirmat că România are nevoie de consolidări în ceea ce priveşte distribuţia energiei electrice. Acesta a subliniat că energia electrică este cu 30% mai ieftină în România decât cea din Italia.
Sursa: NewsIn
Enel va prelua Electrica Muntenia Sud în câteva săptămâni
Publicat la 30.01.2008, 18:44:17
Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.
Newsletter zilnic money.ro
BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.
Articole înrudite

Actualitate
Au dispărut 5 kilometri de cale ferată care deserveau o uzină de armament din România. DNA anchetează

Actualitate
Sechestru pe bunurile și conturile lui Raed Arafat în dosarul elicopterului SMURD. Șeful DSU reacționează: „Bătaie de joc”!

Actualitate
