Eurial Invest SA, cel mai mare dealer Peugeot, garantează cu imobilele sale creditul de 25 milioane euro pe care Trust Motors SRL, importatorul automobilelor franceze, vrea să îl contracteze de la Banca Românească, conform informaţiilor din Monitorul Oficial.
Adunarea generală extraordinară a acţionarilor Eurial Invest se va întruni la finele celei de-a doua decade din aprilie pentru a decide termenii împrumutului.
Eurial Invest vinde lunar în jur de 500 de automobile, ceea ce reprezintă aproximativ 40% din vânzările Peugeot în România şi a înregistrat, în 2006, o cifră de afaceri lunară de aproximativ şapte milioane euro.
Trust Motors SRL, importatorul maşinilor Peugeot în România, şi-a propus să vândă anul acesta 13.000 de unităţi, nivel asemănător cu cel de anul trecut când importatorul automobilelor franceze şi-a depăşit cu aproape 10% prognozele de vânzări. În prezent, compania are o reţea de 20 dealeri care acoperă 37 de oraşe ale ţării. Anul acesta, în reţeaua Trust Motors vor intra şapte noi complexe de tip Bluebox, un concept unic de prezentare al mărcii Peugeot.



