money.ro
Piețe financiaremoney.ro

Eurostat: Romania a atins o inflatie de 8% in februarie, pe locul cinci in UE

Publicat la 14.03.2008, 15:47:00

Urmărește money.ro pe Google News
Distribuie:WhatsAppFacebookX
Eurostat: Romania a atins o inflatie de 8% in februarie, pe locul cinci in UE
Inflatia a urcat, in luna februarie, cu 0,7% fata de ianuarie si a atins o rata anuala de 7,97%, informase, în 11 februarie, Institutul National de Statistica (INS), cifrele fiind sub estimarile analistilor, care se asteptau ca inflatia anuala sa depaseasca 8% in a doua luna a anului.

Potrivit statisticilor Eurostat, care utilizeaza ca instrument de masura "Indicele European al Preturilor de Consum" (EICP), inaintea Romaniei, in luna februarie, se afla Letonia, cu o inflatie anuala de 16,5%, Bulgaria, cu 12,2%, Estonia, 11,5% si Lituania, cu 10,9%.

Oficiul european de statistica a informat, vineri, ca rata anuala a inflatiei a fost de 3,4% in februarie 2008 in cele 27 de tari membre ale Uniunii Europene, marcand o stagnare comparativ cu ianuarie. (NewsIn)

Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.

Newsletter zilnic money.ro

BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.

Urmărește money.ro pe Google News

Articole înrudite