Leul recuperează pierderile provocate de turbulenţele marilor pieţe. Moneda naţională a recuperat vineri 155 lei vechi faţă de euro până la 3,2599 lei/euro, cotaţia valabilă pentru astăzi, marcând o apreciere săptămânală de 0,47%, pe fondul unor tranzacţii agitate, ca urmare a incertitudinii investitorilor, afectaţi de criza pieţei ipotecare din Statele Unite.
Leul a avut o evoluţie similară cu a celorlalte monede din regiune, precum zlotul, forintul sau lira turcească, iar mişcarea acestora a ţinut cont în mare măsură de cotaţiile monedei europene şi ale celei americane faţă de yen şi francul elveţian, pentru că investitorii îşi orientează tranzacţiile speculative în funcţie de acestea, au declarat dealerii.
Investitorii au revenit pe piaţă cu ordine speculative, dar nu au arătat un apetit clar pentru risc pentru că măsurile luate Federal Reserve de a scădea rata dobânzii de refinanţare şi de a injecta peste 120 miliarde dolari pentru temperarea nevoii de lichiditate a băncilor, au fost interpretate ca fiind salutare, dar care nu rezolvă criza în sine cu care se confruntă piaţa ipotecară americană.
Moneda naţională a recuperat vineri 155 lei vechi faţă de euro până la 3,2599 lei/euro, cotaţia valabilă pentru astăzi, marcând o apreciere săptămânală de 0,47%. Cursul BNR arată o apreciere a monedei naţionale, cu aproape patru bani şi faţă de dolar, de la 2,4371 lei/dolar, cât era pe 17 august, la 2,3982 lei/dolar.



