money.ro
Piețe financiaremoney.ro

Excedentul comercial al Germaniei a scazut in ianuarie pana la minimul ultimilor sapte ani

Publicat la 10.03.2009, 09:28:00

Urmărește money.ro pe Google News
Distribuie:WhatsAppFacebookX
Excedentul comercial al Germaniei a scazut in ianuarie pana la minimul ultimilor sapte ani

Datele preliminare relevate marti de Biroul federal de statistica au aratat ca excedentul comercial ajustat sezonier a scazut in ianuarie la 8,3 miliarde euro. Analistii chestionati de Reuters estimau un excedent comercial de 10 miliarde euro.

Aceeasi institutie arata ca excedentul din ianuarie a atins cel mai mic nivel din noiembrie 2001, cand a fost de 7,35 miliarde euro.
In urma publicarii datelor, moneda europeana s-a depreciat in fata dolarului la sub 1,27 dolari. Produsul intern brut (PIB) al Germaniei a scazut in ultimul trimestru din 2008 cu 2,1% fata de trimestrul precedent, marcand cea mai slaba performanta de la reunificarea tarii, in 1990.

Exporturile au scazut cu 4,4% fata de luna precedenta, mai mult decat estimau analistii, care mizau pe o restrangere cu doar 4%. In acelasi timp, importurile au scazut cu doar 0,8%, in timp ce analistii se asteptau la un declin cu 3,6%. Ianuarie a fost a patra luna la rand in care au scazut atat importurile, cat si exporturile. In decembrie, excedentul comercial al Germaniei a fost de 11 miliarde euro, potrivit datelor revizuite. (NewsIn)
 

Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.

Newsletter zilnic money.ro

BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.

Urmărește money.ro pe Google News

Articole înrudite