România a exportat în primele 11 luni ale anului abia încheiat cu aproape 17% mai mult decât în aceeaşi perioadă a lui 2005, arată datele Institului Naţional de Statistică. Importurile au crescut însă şi mai mult, cu aproape 25%, fapt care a dus la adâncirea deficitului comercial cu 3 miliarde 800 de milioane de euro.
Luna noiembrie a adus României un record la exporturile calculate în preţuri Free on Board . Potrivit Institului Naţional de Statistică, creşterea de 9% a exporturilor comparativ cu luna octombrie reprezintă cea mai mare apreciere lunară din ultimii 17 ani. În primele 11 luni din 2006, exporturile au depăşit 23 de miliarde 800 de milioane de euro, în creştere cu 16,7% faţă de aceeaşi perioadă din 2005.
România continuă să importe însă mai mult. 36 de miliarde 676 de miloane - atât a fost valoarea importurilor în preţuri CIF, în creştere cu 24,5% faţă de 2005. S-a adâncit astfel deficitul comericial şi pentru prima dată cel în preţuri FOB - FOB a depăşit 10 miliarde de euro. Diferenţa dintre importuri şi exporturi calculată în preţuri FOB - CIF a crescut cu 3 miliarde 807 milioane de euro. Topul principalelelor ţări către care România exportă nu s-a modificat. Pe primul loc rămâne Italia, urmată de Germania şi Turcia. Iportăm cel mai mult din Germania, Italia şi Rusia.
Exporturile Romaniei au crescut cu 17%
Publicat la 09.01.2007, 15:58:47
Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.
Newsletter zilnic money.ro
BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.
Articole înrudite
Piețe financiare
Curs BNR valabil 22 august 2026: 1 euro = 5.2581 lei. Leul a slăbit toată săptămâna
Piețe financiare
Curs euro joi: 5.2535 lei. Fondul Proprietatea a pierdut 0.64% pe BVB

Piețe financiare
Zi de corecții la BVB, pe fondul unei lichidități scăzute
Piețe financiare
Curs BNR valabil 21 august 2026: Euro urcă la 5.2535 lei. Cât costă un dolar

Piețe financiare
