money.ro
Actualitatemoney.ro

Exxon se opune majorării participaţiei KazMunaiGas din zăcământul petrolier Kaşagan

Publicat la 04.12.2007, 07:35:20

Urmărește money.ro pe Google News
Distribuie:WhatsAppFacebookX
Exxon se opune majorării participaţiei KazMunaiGas din zăcământul petrolier Kaşagan
Exxon Mobil se opune majorării deţinerii KazMunaiGas din giganticul zăcământ petrolier Kaşagan în detrimentul altor membri ai consorţiului ce se ocupă cu dezvoltarea acestuia, a declarat ministrul kazah al energiei, Sauat Mynbayev.
Kazahstanul, implicat într-o dispută dură cu consorţiul condus de grupul italian Eni, privind majorarea costurilor şi întărzieri ale demarării producţiei legate de câmpul Kaşagan, vrea ca membrii acestui consorţiu să cedeze o parte din participaţiile deţinute pentru a majora deţinerea companiei petroliere kazahe de stat KazMunaiGas în acest zăcământ. Întrebat despre compania ce se opune acestui plan, Mynbayev a declarat scurt "Exxon". "Vom discuta cu această companie precum şi cu alte companii. Această decizie nu este una finală", a adăugat acesta.
Compania americană, care deţine o participaţie de 18,52% din Kaşagan, nu a putut fi contactată pentru a oferi informaţii suplimentare.

Sursa: NewsIn

Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.

Newsletter zilnic money.ro

BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.

Urmărește money.ro pe Google News

Articole înrudite