Dolarul s-a depreciat marţi faţă de euro, ca urmare a speculaţiilor potrivit cărora Federal Reserve, sistemul american de bănci centrale, ar putea interveni din nou pentru calmarea pieţei. Măsurile estimate de analişti vizează uşurarea condiţiilor de creditare şi urcarea lichidităţii pe piaţa americană, iar principala măsură ar fi reducerea ratelor dobanzilor.
Interventia ar putea viza fie o noua reducere a ratei de refinanţare, fie o reducere a ratei ţintă a fondurilor federale. Situatia de pe piata americana a atras atentia inclusiv a presedintelui George W. Bush care s-a simtit nevoit sa intervină. El a declarat marti ca trăsăturile fundamentale ale economiei americane sunt "puternice" şi că în piaţă există destule lichidităţi, în contextul turbulenţelor financiare actuale.
În ciuda asigurărilor de la Washington, moneda americana s-a depreciat marti atat fata de euro cat si fata de yenul japonez. Euro s-a apreciat cu 0,3%, până la cotaţia de 1,3510 dolari un euro. Dolarul s-a depreciat cu acelasi procent si faţă de moneda japoneză, până la cotaţia de 114,60 yeni un dolar, iar indicele care măsoară cotaţia dolarului faţă de un coş de valute principale a coborât cu 0,15%, până la 81,30 puncte.
FED ar putea interveni din nou pe piaţă
Publicat la 22.08.2007, 08:13:51
Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.
Newsletter zilnic money.ro
BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.
Articole înrudite

Piețe financiare
Cum funcționează ROBOR și de ce contează pentru creditul tău

Piețe financiare
Aur vs Bitcoin: ce păstrează mai bine valoarea
Piețe financiare
13 din 16 echipe din SuperLiga au o casă de pariuri pe tricou. Anglia a interzis, România merge înainte
Piețe financiare
Curs euro valabil luni, 24 august: 5.2581 lei. OMV a pierdut 0.93% pe BVB
Piețe financiare
