money.ro
Piețe financiaremoney.ro

Federal Reserve a redus dobânda de referinţă la 4,5%

Publicat la 31.10.2007, 18:57:38

Urmărește money.ro pe Google News
Distribuie:WhatsAppFacebookX
Federal Reserve a redus dobânda de referinţă la 4,5%
Comitetul Rezervei Federale şi-a justificat decizia prin nevoia de a preveni eventuale afecte adverse ale crizei din domeniul ipotecar asupra economiei în ansamblu. Textul confirmă că trimestrul al treilea a adus o creştere economică solidă.

Totuşi, Rezerva Federală anticipează o reducere a ritmului de creştere, explicat, în parte, prin corecţia de pe piaţa imobiliară. Deşi datele privind inflaţia s-au îmbunătăţit în 2007, scumpirile la energie şi la alte bunuri ar putea aduce noi presiuni inflaţioniste. Ca urmare, FED-ul a decis ca riscurile se menţin şi se impune o monitorizare strictă. Ieftinirea creditelor cu un sfert de punct procentual va stimula consumul şi investiţiile.Totodată ar putea duce la o inflaţie mai mare dacă va creşte prea mult cererea de bunuri şi servicii.

În primele minute de după anunţ, reacţiile pieţei au fost mai degrabă mici, semn al unei bune anticipări din partea companiilor şi investitorilor. Moneda americană s-a resimţit înaintea deciziei de politică monetară, cu noi minime istorice în fiecare zi. După anunţ, dolarul a urcat uşor, de la 1,4459, la 1,4448. O jumătate de oră mai târziu, dolarul atingea un nou minim în faţa euro, la 1,4488.

Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.

Newsletter zilnic money.ro

BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.

Urmărește money.ro pe Google News

Articole înrudite