money.ro
Actualitatemoney.ro

Fiorentina, Lazio si Juventus au primit pedepse mai mici

Publicat la 30.10.2006, 07:25:02

Urmărește money.ro pe Google News
Distribuie:WhatsAppFacebookX
Fiorentina, Lazio si Juventus au primit pedepse mai mici

Curtea de Arbitraj a Comitetului Olimpic Italian a decis reducerea pedepselor echipelor Fiorentina, Lazio şi Juventus, implicate în această vară în scandalul meciurilor trucate, anunta NewsIn.

Astfel, echipei lui Adrian Mutu şi a lui Bogdan Lobonţ, Fiorentina, i s-a redus penalizarea, de la 19 puncte, la 15 puncte. Lazio şi Juventus, care primiseră iniţial 11 şi respectiv 17 puncte penaliazare, s-au ales cu o micşorare a pedepsei de 8 puncte, ajungând la 3, şi respectiv 9 puncte.

Singura formaţie implicată în scandalul partidelor trucate, care nu a beneficiat de clemenţă, a fost AC Milan. Astfel, trupa lui Silvio Berlusconi a rămas cu vechea sentinţă, depunctarea cu 8 puncte.

Scanadalul din campionatul italian s-a declanşat în vară, când cele 4 cluburi au fost depistate că au obţinut puncte în urma unor partide aranjate.

Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.

Newsletter zilnic money.ro

BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.

Urmărește money.ro pe Google News

Articole înrudite