După publicarea acestei ştiri, coroana slovacă s-a apreciat cu aproximativ 0,25% şi-a extins câştigurile zilei şi s-a tranzacţionat la cotaţia de 32,990 coroane slovace/euro.


'Perspectiva pozitivă reflectă părerea analiştilor de la Fitch care consideră că Slovacia poate îndeplini criteriile de referinţă de la Maastricht şi se poate califica pentru adoptarea euro în ianuarie 2009', a spus unul dintre directorii Fitch pentru ţările emergente din Europa, David Heslam, citat de Reuters.


Criteriile de la Maastricht sunt un set de condiţii pe care candidaţii la intrarea în uniunea monetară trebuie să le îndeplinească într-o anumită perioadă, pentru a adopta euro.


Creşterea economică solidă şi surpriza ştirilor bune legate de veniturile bugetare înseamnă că Slovacia este pe drumul cel bun pentru a-şi coborî deficitul fiscal la ţinta de 2,9% din produsul intern brut (PIB) în 2007 şi ar putea îndeplini condiţia unui deficit de 3% din PIB pentru anul în care se face evaluarea, arată Fitch.


Uniunea Europeană va decide în iulie 2008 dacă va da undă verde Slovaciei pentru intrarea în zona euro în 2009.


Analiştii agenţiei de evaluare financiară au mai spus că adoptarea euro nu este nici pe departe o certitudine, dar au adăugat că 'în balanţă, este mai degrabă probabil decât improbabil ca ratingul suveran al Slovaciei să fie ridicat, ca urmare a unei evaluări cu succes a criteriilor de la Maastricht de către Consiliul Uniunii Europene în iulie 2008'.


Un document recent elaborat de personalul Băncii Centrale Europene, obţinut de Reuters, arăta că întrunirea valorii de referinţă pentru adoptarea euro nu înseamnă în mod necesar că au fost întrunite integral criteriile şi a adăugat că este nevoie de o perspectivă sustenabilă.


În mod particular, documentul BCE s-a referit la inflaţie, care este mult sub valoarea de referinţă aşteptată, dar a fost oarecum coborâtă de mişcările administrative ale guvernului.


Analiştii spun că mişcarea de rating a agenţiei Fitch reflectă sentimentul în creştere că va fi totuşi respectat termenul ţintă de intrare în zona euro în 2009.


'Cred că Slovacia este acasă în ceea ce priveşte adoptarea euro în 2009. Fitch ar fi putut prezice acest lucru cu şase luni în urmă. După criteriile noastre, Slovacia a întrunit deja criteriile de convergenţă', a spus un strateg pentru pieţe valutare de la Calyon din Londra, Nigel Rendell, citat de Reuters.


'I-aş acorda un scor apropiat de 100%. Slovacia este pe calea cea bună şi converge foarte bine cu alte ţări din zona euro. Singurul punct slab ar putea fi inflaţia, dar guvernul pare destul de angajat în acest sens', a adăugat Rendell.


Analiştii au avertizat că perspectiva pozitivă ar putea da coroanei suficient impuls pentru a se întări la nivelul de paritate de aproximativ 32,80 coroane slovace/euro, după perioada ERM-2, ceea ce ar putea atrage o intervenţie a băncii centrale.


'Considerăm că am putea asista iar la reduceri ale ratei dobânzilor de politică monetară sau la respingerea unor licitaţii ale băncii centrale, dacă este atins nivelul de 32,80 coroane slovace/euro', a spus un analist de la UniCredit MIB, Simon Quijano-Evans, citat de Reuters.


Slovacia are evaluarea 'A' din partea agenţiei Standard & Poor's şi, respectiv 'A1', din partea Moody's Investor Services.