Fitch: Perspectivele economice şi de creditare din Europa Emergentă se înrăuteţesc
Publicat la 28.08.2008, 10:52:37
Edward Parker, şeful departamentului pentru Europa Emergentă din cadrul Fitch spune că riscurile ca multe economii din regiune să experimenteze o aterizare dură este tot mai mare în condiţiile în care riscurile se înmulţesc. Toate acestea vor afecta perspectivele şi chiar ratingurile unuor state.
În ultimele 18 luni, doar trei state din regiunea Central şi Est Europeană au beneficiat de o îmbunătăţire a calificativului acordat de Fitch. Este vorba despre Cehia şi Slovacia care au trecut la A+, respectiv Armenia care a primit ratingul dublu B. Mai mult, balanţa perspectivelor a înclinat spre negativă în august 2008, de la pozitivă în aceeaşi lună din 2007, ceea ce reflectă presiunile asupra ratingurilor.
7 state central şi est europene se află acum sub perspectivă negativă din parte Fitch, printre care şi România, ceea ce reprezintă cel mai ridicat nivel de la începutul monitorizării. Totodată, agenţia de rating estimează o încetinire a avansului economic, în regiune, la 5,8% în acest an, faţă de 6,9% cât a fost în 2007. Extrem de vulnerabile sunt Estonia şi Letonia care se găsesc pe marginea prăpastiei numită recesiune.
La toate aceste presiuni se adaugă şi o inflaţie tot mai mare în majoritatea statelor care au cunoscut o creştere spectaculoasă în ultimii ani. O inflaţie ridicată sporeşte riscurile unei crize valutare şi chiar bancare, avertizează Fitch.
La capitolul ameninţarea deficitului de cont curent, România se află printre statele cele mai vulnerabile alături de Bulgaria, Estonia şi Letonia. Însă, raportul agenţiei ne dă şi o veste bună. România a ieşit din zona zero de risc în ceea ce priveşte capacitatea de finanţare externă.
Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.
Newsletter zilnic money.ro
BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.
Articole înrudite

Piețe financiare
Cum funcționează ROBOR și de ce contează pentru creditul tău

Piețe financiare
Aur vs Bitcoin: ce păstrează mai bine valoarea
Piețe financiare
13 din 16 echipe din SuperLiga au o casă de pariuri pe tricou. Anglia a interzis, România merge înainte
Piețe financiare
Curs euro valabil luni, 24 august: 5.2581 lei. OMV a pierdut 0.93% pe BVB
Piețe financiare
