money.ro
Piețe financiareMoney.ro

Florin Spătaru, după o vizită la Uzina Mecanică Sadu: Este nevoie de retehnologizare, de investiţii în linii moderne de producţie adaptate noilor cerinţe ale beneficiarilor

Publicat la 08.04.2022, 13:52:59

Urmărește money.ro pe Google News
Distribuie:WhatsAppFacebookX
Florin Spătaru, după o vizită la Uzina Mecanică Sadu: Este nevoie de retehnologizare, de investiţii în linii moderne de producţie adaptate noilor cerinţe ale beneficiarilor

”Industria de apărare din România a fost concepută după principiul roţilor dinţate, iar eliminarea unei roţi ar duce la blocarea întregului angrenaj. Sadu este una dintre uzinele mecanice cu tradiţie din ţara noastră care produce muniţie şi care trebuie să-şi păstreze activitatea, angajaţii şi producţia la capacitate maximă. Este nevoie de retehnologizare, de investiţii în linii moderne de producţie adaptate noilor cerinţe ale beneficiarilor”, a scris, vineri, pe Facebook, ministrul Economiei.  

Florin Spătaru a vizitat în ultima perioadă Uzina Mecanică Cugir, Fabrica de Arme Cugir şi cariera de la Cuprumin, iar viner a ajuns la Uzina Mecanică Sadu, din judeţul Gorj. 

”Am vorbit cu oamenii care muncesc în această fabrică atât despre activitatea de zi cu zi, condiţii de muncă cât şi despre nivelul de salarizare. Sadu are capacitatea de a onora comenzi valoroase de muniţie şi este una dintre fabricile esenţiale din industria de apărare a României”, a mai transmis ministrul.  

 

 

Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.

Newsletter zilnic money.ro

BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.

Urmărește money.ro pe Google News

Articole înrudite