Fondul Monetar International a estimat că ritmul de creştere economică a Bulgariei va coborî la 5,5% în acest an şi la 5% în anul următor, ca urmare a crizei globale a creditelor.
"Încetinirea creşterii economice se reflectă în economiile avansate. Iar, de acolo are efecte de domino mai ales prin canalele comerciale asupra Bulgariei", a spus şeful misiunii FMI în Bulgaria, Albert Jaeger, în cadrul unei conferinţe de presă susţinute la finalul unei vizite la Sofia.
Produsul intern brut al Bulgariei a crescut cu 6,2% în 2007, în ciuda secetei care a lovit puternic producţia agricolă.
FMI estimează că deficitul extern al Bulgariei s-ar putea adânci până la 22% din PIB în acest an, de la nivelul de 21,5% din 2007.
Sursa: NewsIn
FMI anticipează o încetinire a creşterii economiei Bulgariei din cauza crizei globale a creditelor
Publicat la 08.04.2008, 14:02:28
Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.
Newsletter zilnic money.ro
BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.
Articole înrudite

Actualitate
Nava Școală „Mircea” a încheiat cursa din Atlantic în ”Trofeul celor 5 Surori”. Competiția istorică, reluată după 50 de ani

Actualitate
Au dispărut 5 kilometri de cale ferată care deserveau o uzină de armament din România. DNA anchetează

Actualitate
