„Există riscuri, putem să avem o a doua rundă a crizei în lume, care poate lovi şi România. Scenariul nostru complex este ca am trecut de ce era mai rău. Adâncirea acestei recesiuni ar face ca avansul economic să nu fie atât de brusc, dar vom avea creşteri de 4% in 2012”, a spus Franks.
Economia va închide 2010 cu o creştere negativă de -2%, deşi revenirea va începe chiar de la sfârşitul acestui an, pentru ca în 2011 PIB să înregistreze un avans real de 1,5%, a declarat şeful misiunii de evaluare a FMI, Jeffrey Franks, într-o conferinţă de presă.
"Apreciem că spre sfârşitul acestui an creşterea va începe situându-se la un nivel de -2% în 2010, înainte de a ajunge la 1,5% anul viitor", a spus Franks.
El anticipează că economia va scădea din nou în trimestrul al treilea, dar că există totuşi semne că trendul s-ar putea inversa în ultimul trimestru.



