Preşedintele Franţei, Nicolas Sarkozy, anunţa joia trecută că statul va vinde 3% din grupul EDF pentru a finanţa "un plan de investiţii" de cinci miliarde euro, destinat universităţilor franceze.
Potrivit preşedintelui francez, banii vor fi folosiţi pentru îmbunătăţirea calităţii învăţământului superior şi pentru construcţia de cămine studenţeşti.
Cesiunea va cuprinde "în jur de 45 milioane de acţiuni EDF deţinute de stat (sau aproximativ 2,5% din capitalul EDF), acest număr putând urca la un maxim de 67,3 milioane de acţiuni (aproximativ 3,7% din capitalul EDF)".
Statul deţine la ora actuală 87,3% din EDF.
Ministrul economiei a subliniat că după cesiune, "statul va continua să deţină peste 83,6% din capitalul grupului", conform legii ce stabileşte participaţia minimă a statului la 70%.
Titlurile EDF, introduse la bursă la sfârşitul anului 2005 la 32 euro, s-au depreciat vineri cu 3,03%, la 83,10 euro.
Studenţii protestează de aproximativ o lună împotriva acestei legi a autonomiei, care va duce, conform protestatarilor, la o adevărată "privatizare" a învăţământului superior, informează NewsIn.
Sursa: NewsIn
Franţa vinde 2,5% din grupul energetic EDF
Publicat la 03.12.2007, 10:13:16
Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.
Newsletter zilnic money.ro
BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.
Articole înrudite

Piețe financiare
Cum funcționează ROBOR și de ce contează pentru creditul tău

Piețe financiare
Aur vs Bitcoin: ce păstrează mai bine valoarea
Piețe financiare
13 din 16 echipe din SuperLiga au o casă de pariuri pe tricou. Anglia a interzis, România merge înainte
Piețe financiare
Curs euro valabil luni, 24 august: 5.2581 lei. OMV a pierdut 0.93% pe BVB
Piețe financiare
