Ministerul Transporturilor a elaborat un proiect de hotărâre de guvern privind înfiinţarea Companiei Naţionale "Aeroporturi Bucureşti" prin fuziunea aeroporturilor internaţionale Henri Coandă şi Băneasa. Fuziunea celor doua aeroporturi se estimeaza ca se va realiza în 2007.
Potrivit surselor din Ministerul Transporturilor, Construcţiilor şi Turismului (MTCT), proiectul va fi în dezbarete publică până la sfârşitul anului, urmând ca în perioada ianuarie-februarie 2007 să fie aprobat. Prin fuziunea celor două aeroporturi MTCT va pune în practică strategia comună de dezvoltare a aeroporturilor. În plus, în condiţiile fuziunii dintre două aeroporturi s-ar constitui un pachet de acţiuni atractiv în vederea privatizării.
Berceanu a adăugat că fuziunea companiilor care administrează aeroporturile Henri Coandă şi Băneasa va avea drept rezultat majorarea taxelor de aeroport.
Sursa: NewsIn


