money.ro
Piețe financiaremoney.ro

Gazele se vor scumpi cu 20% pana in ianuarie 2007

Publicat la 20.09.2006, 11:47:41

Urmărește money.ro pe Google News
Distribuie:WhatsAppFacebookX
Gazele se vor scumpi cu 20% pana in ianuarie 2007
Noi scumpiri la gazele naturale. Aceasta este vestea pe care ne-o da Autoritatea Nationala de Reglementare in Domeniul Gazelor Naturale.
Scumpirile sunt influentate atat de tarifele foarte mari la gazele naturale din import, cat si de politica de preturi adoptata de catre producatorii interni.Preturile la gazele naturale vor fi majorate cu până la 20% la 1 ianuarie 2007.
Potrivit sefului Autorităţii de Reglementare în domeniul Gazelor Naturale, Ştefan Cosmeanu, aceasta scumpire este determinata in mare parte si de evoluţia preţurilor pe piaţa internaţională.
Potrivit sefului Autoritatii, in ultimii doi ani a avut loc o crestere spectaculoasa a preturilor la gazele din import. Daca in 2004, acestea se situau la nivelul de 140 de dolari pe mia de metri cubi, in ultimul trimestru din acest an vor ajunge la 315 dolari pe mia de metri cubi.
Un alt motiv al scumpirii este ca Petrom impune principalilor distribuitori preţuri cu 15-20 dolari pe mia de metri cubi peste nivelul reglementat pentru producţia internă.
Un comunicat de presa al Autoritatii arata ca preţurile impuse de OMV Petrom vor determina, la începutul anului viitor, o scumpire semnificativa a gazelor la consumatorul final.

Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.

Newsletter zilnic money.ro

BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.

Urmărește money.ro pe Google News

Articole înrudite